BEGIN TYPING YOUR SEARCH ABOVE AND PRESS RETURN TO SEARCH. PRESS ESC TO CANCEL

Nieszczęśliwa rodzina Launsky de Tieffenthal

launsky3 Wybierając się dzisiaj do Archiwum Kurii Metropolitalnej na ul. Franciszkańską, miałam na celu tylko ustalenie pewnych informacji dla znajomej siostry zakonnej, która pisze książkę o rodzinie Wójcickich z Krakowa. Otworzyłam księgę zgonów w parafii Wszystkich Świętych z lat 1906 – 1926 i pierwsze, co rzuciło mi się w oczy, to adnotacja o samobójstwie: Izabella Sophia Launska, lat 21, otrucie.

Izabella była pierwsza w tej księdze i najmłodsza. Córka Maurycego i Zofii. Data śmierci: 2 lutego 1906 roku, zamieszkała przy ulicy Poselskiej 17. Potem był Alfons Żaboklicki, który w wieku lat 24-ech strzelił sobie w serce. To samo zrobił 23-letni Michael Bukowski na ulicy Wolskiej 18.

Jako kolejny w księdze, z datą 17.04.1907, pojawia się Hugo Launsky a zaraz po nim z tą samą datą i adresem zamieszkania – Sophia Launsky. I nie jest to zbieg okoliczności. Izabella i Hugo byli dziećmi Zofii Launsky de Tieffenthal.

Hugo był absolwentem II Liceum im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie z 1903 roku, jego nazwisko widnieje w spisie. Odnalazłam również archiwalny egzemplarz Nowej Reformy, który rzuca odrobinę światła na tragedię rodziny Launsky de Tieffenthal.

launsky2

launsky

Istnieje rozbieżność między podaną w gazecie datą śmierci matki i syna, a notatką w księdze parafialnej. Być może powodem był rodzaj śmierci; pogrzeb raczej nie mógł odbyć się w obrządku katolickim mimo, że – zgodnie z księgą – byli wyznania katolickiego.

W Spisie Mieszkańców Krakowa, figurują jeszcze obydwoje: Hugo – dyetariusz* miejskiej Kasy oszczednosci i Zofia, emerytka, czyli spis musiał mieć miejsce przed 4-tym kwietnia 1907 roku.

Niestety – nadal pozostaje zagadką śmierć Izabelli.

 

_____________________________

*dyetariusz, dietariusz – urzędnik, nie będący na etacie, tylko otrzymujący wynagrodzenie za dzień pracy (dietę)

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Skomentuj