BEGIN TYPING YOUR SEARCH ABOVE AND PRESS RETURN TO SEARCH. PRESS ESC TO CANCEL

Zdjęcia z walizki

fcb_zapowiedz  Po śmierci mojej ciotki, Janiny Mazur – Sokołowskiej, znalazłam w jej mieszkaniu  walizkę ze starymi zdjęciami. Niestety, na zdjęciach na ogół nie rozpoznaję nikogo, dlatego nie mogę ich opisać. Ciocia Janka była lekarzem okulistą, jej mąż Adam (właściwie: Stefan) Sokołowski był laryngologiem – na zdjęciach mogą być osoby związane z krakowskim środowiskiem medycznym przełomu XIX i XX wieku.

3

Fot: M. Bergtraun, ul. Kolejowa 3, Kraków.  W środku: Wilhelm Feldmann (1868 – 1919) – polski publicysta, krytyk i historyk literatury, dramatopisarz i prozaik

pani_w_okularachpani_w_okularach_rew

Kobieta  nieznana. Rok: 1899 Fot: Friedrich Müller, Munich, Amalienstrasse 6

 

Helena_Kleinmann

dr Helena Kleinman – Sokołowska

 

rodzina

Fotograf nieznany, osoby nieznane

zdjecie_grupowe

Trzecia od prawej stoi dr Helena Kleinman – Sokołowska

helena_kleinmann_i_ktos

Po prawej – dr Helena Kleinman – Sokołowska

Tata_mama_synOsoby nieznane

wojskowojsko_rewers

Rok 1916, fotograf nieznany, podpis na rewersie: austriacki następca tronu z legionami, na pieczątce informacja: publikacja dozwolona.

 

szkola_kleinmannszkola_kleinmann_rewers

Powyższe zdjęcie zidentyfikowałam za pomocą Narodowego Archiwum Cyfrowego, gdzie znalazłam inne fotografie z wycieczki do Polski członków Sekcji Higieny Ligi Narodów. Tę akurat zrobiono w Wieliczce. Po prawej stronie rewers zdjęcia z podpisami niektórych osób. Helena Kleinman – Sokołowska stoi w trzecim rzędzie od dołu, druga od prawej. W piątym rzędzie od dołu pierwszy od prawej stoi Odo Bujwid, pierwszy polski bakteriolog, propagator higieny, profilaktyki i oświaty, organizator pierwszego w Krakowie gimnazjum żeńskiego. Człowiek, którego zasług dla medycyny i Krakowa nie można przecenić.  Przypuszczam, że Odo Bujwid i Helena Kleinman – Sokołowska pracowali razem w katedrze higieny przy Uniwersytecie Jagiellońskim, ale nie znalazłam jeszcze żadnych dokumentów takie założenie potwierdzających. Czytam obecnie pamiętniki Bujwida pt „Osamotnienie”, ale o Sokołowskiej niczego w nich nie znalazłam.

plaza_kobieta

Kobieta, fotograf, miejsce – nieznane

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

0 Komentarze

Skomentuj